Úspechy študentov
Náš študent Michal Lajčiak (3.F) sa stal víťazom najprestížnejšej projektovej súťaže pre stredoškolákov Regeneron ISEF 2024 (Regeneron International Science and Engineering Fair 2024), ktorá sa uskutočnila v máji 2024 v Los Angeles v Kalifornii.
Do Spojených štátov vycestoval vďaka podpore Slovenskej akadémie vied (SAV) ako jeden z troch laureátov ocenenia Vedecký talent SAV, ktoré mu udelili počas finále Festivalu vedy a techniky AMAVET v novembri minulého roka.
Projekt o riadení robotického roja
Michal Lajčiak obsadil najvyššiu priečku. V kategórii Robotics and Intelligent Machines zvíťazil s projektom Návrh systémov na riadenie robotického roja. Na súťaži sa zúčastnilo 1 699 žiakov zo 67 krajín z celého sveta s 1 357 vedeckými projektmi.
Súťaž ISEF má dlhoročnú tradíciu a k vedeckej kariére motivovala množstvo dnes už uznávaných vedcov a vedkýň. „V roku 1958 zvíťazil na ISEF-e aj neskorší nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 2017 Američan Kip Thorne. Určite môžeme konštatovať, nielen na príklade Michala, že Slovensko má veľký potenciál úspešných mladých ľudí,“ uviedol šéfredaktor a projektový manažér AMAVET-u Ján Nemec.
„Účasť na súťaži ISEF mi priniesla kopu zážitkov a skúseností,“ povedal Michal Lajčiak. „Či už s poznaním množstva skvelých ľudí z rôznych krajín a kultúr, ktorí majú podobný mindset ako ja, ale aj možnosť prezentovať svoj projekt v cudzom jazyku pred svetovou hodnotiacou komisiou, čo je super skúsenosť do budúcna. Jeden zo zážitkov bol potlesk po hodnotení, keď sme z haly vyšli obklopení ľuďmi (učiteľmi, mentormi, dobrovoľníkmi), ktorí nám tlieskali a vytvárali tak absolútne skvelý pocit. Z turistických zážitkov ma najviac zaujali Universal Studios, kde sme išli priamo zo súťaže. Bolo to super odreagovanie na rôznych atrakciách po vyhodnotení. Zážitkov však bolo veľmi veľmi veľa a nedajú sa tu všetky spomenúť, ale prekvapilo ma tiež hodnotenie a to, ako milo a pozitívne pristupovali hodnotitelia k jednotlivým projektom. Najkrajším zážitkom však bola výhra. Víťazstvo na ISEF-e pre mňa znamená splnený sen, ale aj cieľ, ktorý som si stanovil pred prípravou. Otvárajú sa mi teraz nové možnosti, kam sa posunúť, či už formou štúdia, alebo rozvíjaním projektu ďalej do podnikateľskej sféry. Celkovo si myslím, že moja výhra je dôkazom toho, že pracovať na niečom, čo má zmysel, sa oplatí a treba vydržať, až kým sa nedostaví očakávaný výsledok.“
Moderné vybavenie odborných učební umožňuje študentom účasť v rôznych odborných súťažiach. Veľmi dobré výsledky dosahujú naši študenti v súťaži SOČ, ZENIT a v minulom školskom roku aj v novej strojárskej olympiáde.
K najúspešnejším reprezentantom školy v poslednom období patrili Ladislav Šťastný, víťaz celoslovenského kola súťaže ZENIT v elektronike; Martin Šmihál, víťaz celoslovenského kola SOČ v elektrotechnike.
Za úspešnú účasť študentov vo vedomostných súťažiach získala škola Putovný pohár predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja v školskom roku 2005-2006 aj 2006-2007.
Najúspešnejším študentom v histórii školy sa stal Peter Ondruška, ktorý v školskom roku 2007-2008 obsadil 2. miesto na svetovej olympiáde v informatike v Egypte a 3. miesto na európskej olympiáde v informatike v Chorvátsku.
Prevzatie ocenenia Pamätný list sv. Gorazda Petrovi Ondruškovi
Za tieto aj ďalšie úspešné umiestnenia získal Pamätný list sv. Gorazda od ministra školstva, najvyššie vyznamenanie, aké môže študent získať.
Naši študenti sa zúčastňujú rôznych športových súťaží v kolektívnych i individuálnych športoch. K úspešným športovcom, absolventom našej školy, patria i reprezentanti Slovenska. K najznámejším patrí Natália Prekopová, bronzová medailistka na majstrovstvách sveta kadetiek v biatlone v nemeckom Ruhpoldingu.
Naša škola je jedinou strednou školou v tomto kraji, ktorá sa pravidelne zapája do akcie: Študentská kvapka krvi. Záujemcov o darovanie tejto vzácnej tekutiny je čoraz viac. Zastúpení sú nielen študenti, ale i profesori. Vďaka dobrovoľným darcom krvi tak i naša škola prispela k záchrane nejedného ľudského života.
Už niekoľko rokov sa študenti študujúci odbor TIS, prostredníctvom predmetu Aplikovaná ekonómia, zapájajú do rôznych aktivít a činností. Založia si vlastnú študentskú spoločnosť a podnikajú. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať, viesť firmu a komunikovať na verejnosti. O tom, že patria medzi najlepších, svedčí fakt, že sa na súťažiach študentských spoločností umiestňujú na prvých priečkach.
Svoju históriu má aj školský časopis, ktorý od školského roka 2004-2005 vychádza pod názvom STEM (strojárstvo – technické a informačné služby – elektrotechnika – mechatronika). Časopis sa snaží byť školský, spoločenský a hlavne prístupnejší pre širšiu verejnosť. Informuje o novinkách na škole, úspechoch svojich študentov, ale môžeme tam nájsť aj súťaže a niečo pre oddych a zábavu. Školský časopis STEM sa pravidelne zúčastňuje celoslovenskej súťaže stredoškolských a vysokoškolských časopisov „Štúrovo pero“. V minulom roku 2007 získal časopis Cenu regrútačného strediska Banská Bystrica.